iPhone SE recenzja

15 cze 2016

W marcu 2016 roku, Apple zaprezentowało produkt, który stał się wybrańcem wielu, w tym mnie – iPhone SE. Ja będący zwolennikiem urządzeń o mniejszym ekranie, bezzastanowienia postanowiłem kupić ten smartfon. Posiada on wydajność poprzedniego flagowca firmy z Cupertino -iPhone’a 6s, ukrytą w obudowie z iPhone’a 5s.

Design

iPhone został wykonany tak jak jego 4 calowy poprzednik iPhone 5s. Na pleckach urządzenia znajdziemy aluminiową obudowę ze szklanymi wstawkami. Po lewej stronie zlokalizowany został aparat aparat, razem z lampą błyskową. Z przodu pod ekranem znajdziemy przycisk „Początek”, w którym został ukryty czytnik lini papilarnych – Touch ID.  Nad ekranem znajdziemy głośnik i przedni aparat. Po bokach znajdziemy przyciski do regulacji głośności, wyciszania i wybudzania urządzenia. Od dołu znajdziemy, głośnik, wejście Lightning oraz Mini Jack. iPhone dostępny jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych: Space Gray, Gold, Silver i nowym Rose Gold.

Parametry

Produkt został wyposażony w procesor Apple A9 o taktowaniu 1.85 GHz, wspiera go koprocesor ruchu Apple M9 Motion. W urządzeniu znajdziemy 2GB pamięci RAM. Smartfon posiada ekran Retina o przekątnej 4″ i rozdzielczości 1136×640 pikseli. Bateria urządzenia ma pojemność 1624 mAh. Przedni aparat posiada rozdzielczość 1,2 megapikseli, zaś tylny ma ich 12. Tylny aparat kręci filmy w rozdzielczości 4K.  Telefon waży 113  gram.  Dostępny jest w pojemnościach 16 i 64GB.

Funkcjonalność

Telefon dobrze leży w dłoni, zaś mały cztero calowy ekran umożliwia nam obsługę urządzenia jednym palcem. Urządzenie działa płynnie i daje sobie rade z najbardziej wymagającymi programami. Potwierdzają to bardzo zadowalające wyniki testu Geekbench 4.  Głośniki w smartfonie grają tylko poprawnie. Przedni aparat jest bardzo słaby jak na produkt z 2016 roku, konkurencja już dużo wcześniej zaimplementowała lepsze przednie kamery. Tylny aparat robi dobre zdjęcia (rozdzielczość taka sama jak w iPhone 6s), ale nie są to zachwycające wyniki jak za telefon kosztujący ponad 2000zł.  Aparat tylni można pochwalić za szczegółowość zdjęć i przydatną funkcję Live Photos. Kamera o rozdzielczości 4K, robi ładne filmy, ale w smartfonie o pojemności 16GB, dużo ich nie nagramy. Osobiście jestem zadowolony z wydajności baterii. Starcza ona często na jeden dzień normalnego użytkowania urządzenia (internet, social media, mail, krótkie granie w gry, oglądanie multimediów, słuchanie muzyki). Często zdarza mi się wracać do domu koło 19:00 i mam w smartfonie 20-25% baterii. Do urządzenia został zaimplementowany czytnik lini papilarnych Touch ID, niestety ten starszej generacji, który działa dobrze, ale niestety nie tak szybko jak ten znany z nowszych flagowców firmy z Cupertino. iPhone SE, domyślnie działał na systemie iOS 9.3, jednak aktualizacje będzie dostawać jeszcze przez kilka lat.

Podsumowanie

Po moich miesięcznych testach bardzo polubiłem ten smartfon i jestem z niego bardzo zadowolony. Działa szybko i płynnie. Robi dobre zdjęcia i kręci ładne filmy. iPhone SE jest także bardzo poręczny i lekki. Podoba mi się także powrót do dawnej stylistyki urządzenia. Niestety smartfon posiada dużo wad takich, jak: słaby przedni aparat, Touch ID 1 generacji czy brak Force Touch. Moim zdaniem i tak jest to świetne urządzenia, o wysokich standardach. Trzeba na to szczególnie zwrócić uwagę, ponieważ jego parametry są w wielu aspektach identyczne jak te w poprzednim wciąż dobrym flagowcu firmy z Cupertino, modelu 6s. Osobiście jestem w stanie polecić ten smartfon, wszystkim, co potrzebują wydajnego małego urządzenia. Jednak ci co wolą większe ekrany i mają większy budżet mogą zastanawiać się nad kupnem iPhone 7 lub 6s.

Leave a reply